• https://www.facebook.com/search/top/?q=morisfis
    • Moris Fis
    • Hayat Treni durana kadar......
50 SENEDE NELER OLDU ?

www.selenkordon.com
Meslekte 68.YIL

 
41.Yaşgünü Pastam

42. Yaşgünü Pastam


43.Yaşgünü Pastam44.Yaşgünü pastam


45.Yaşgünü pastam

46.Yaşgünü Pastam
47.Yaşgünü Pastam48.Yaşgünü Pastam


50.Yaşgünü Pastam

 

 

 

 

 

Hava Durumu
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret1040662

ASKERE GİDERKEN

Kadınlar için çok fazla birşey ifade etmeyen; ama  gidene kadar tüm erkekleri strese sokan ,döndükten sonrada ölene kadar anlatılacak hikayelerle dolu vatani görev.

Zordur gitmeyene anlatmak ;anlamaz,hayal gibi gelir.

Ama birde Moris Fis olarak gitmek var ki :)daha da zor .

''Oğlum adın ne ?''  

''Moris Fis Komutanım ''

''Oğlum sen benimle dalgamı geçiyorsun''

''MUHLİS PİS  diye isim mi olur lannnnnnnn???''

''Moris fis komutanım''muhlis pis değil.......

''Nerden geldin oğlum sen ?''

''İstanbul; Komutanım''

Çok yaşadım bu sorunu :)) En sonunda oy birliği ile adımı MURAT yaptılar ...

Bir gerçekte vardır ;etrafımda ne kadar garip erkek gördüysem ;sorduğum her soruya cevap aynıdır.Hayır daha gitmedim ;yada paralı yaptım.

Kim sever ki; ana kucağından ,asker ocağına gitme fikrini ...Ama gidin derim,hiç pişman değilim . Babalar gibi Jandarma Komando gittim askere 18 ay ;son 6 ayım kalınca 3 ay düştü ben ne yapayım:)))

 

Sene 1991....

Uyanık geçiniyoruz ya:3 gün erken teslim oldum .

Dedim beni fark etsinler ,iyi bir yere versinler..İlk gece anlamıştım beni maceraların beklediğini....

Mekan İzmir.ama bildiğiniz İzmir değil,sanki başka bir İzmir.Kız arkadaşım karşıladı havaalanında ..Saçlarım zaten kısacık kesilmiş ,korku bir yandan, götürdü beni birliğime.Kıyafet verdiler.Olduğu kadar yakıştı .

''Torunum geldi'' diye bağıran askerler.Bana bakıp torun .torun.torun...Meğerse tam 1 sene fark attığın askere torun denirmiş .Çabuk öğrendim.

Saçlar bir daha kesildi.Ama berberde değil.Çimenlerin üstünde diz üstü pozisyonda mekanik traş bıçağı ile.:))

Akşam olur ve bendeniz yatmaya hazırlanır.

Yepyeni eşofmanlarımı giydim ve korku içinde yattım .KORKUNÇ BİR DİŞ AĞRISI başladııı...Allahımmm Allahımm diye inliyorum.Derken bir öğürme sesi ''torunnnn''.Çok iyi biliyorumki benden başka birlikte yeni  gelen yok ,tek torun benim.

Zaten tam donanımlı odamdan sonra 100 kişi aynı yerde yatmanın garipliği içindeyken ,yatağımdan kalktım koğuşun bi ucuna gittim .''Efendim'' dedim ..''Ne efendimi lannnn !!!komutanım diyecen'' dedi şahıs :)))

Git sobayı yak ....

Soba mı?Ben onu süs zannediyordum.Nerden bileyim ki ? hala sobanın varolduğunu bu dünyada.Ben sobayı kitaplarda falan duymuştum.Bir kelime daha edersem ,herif dövecek beni ,eminim.

Döndüm arkamı yürümeye başladım çaresizce.Bir tane güleryüzlü bir arkadaş edinmiştim sabah ilk geldiğimde.Gittim yanına ..''Abi dedim ben ne yapacam??''..Kömürlükten kömür alacan ..odun getirecen ...Ben sana gösteririm yakmayı dedi.

Koğuştan çıktım ..Heryer zaten kömür gibi karanlık ....Nerdeyim ?,Ben kimim?? ;kömürlük nerde?? ..Dediler düz yürü,sağa sap,sola sap.

Yürü yürü buldum diyodum ki....

Askerin biri  bağırıyor bana gece karanlığında ''DURRRRRRRRRRRRRRRRRRR......''

Ne oluyoruz yaaa ???....''PAROLAAAAAAAAAAAAAAAAAAA????????????''

Ne parolası kardeşim diyene kadar .....''YATTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT''

Ah bir  yatağıma yatabilsem zaten yatacam da.Jeton düştü bende.Herif gece nöbetçisi.Zaten millet diken üstünde terör dizboyu..Yabancı birisi birliğe girdi zannediyor.

Tabi unutmamak lazım eşofman ;terlik dolaşan bir yabancı :)) Saçlarda sıfır değil, sıfırın altında mübarek  ..

Panikledi gece karanlığında. Beni vuracak.Yere yattım.Bu arada hava bayağı bayağı soğuk.Kasım sonu...

Derdimi anlattım ;sağolsun bana yardımcı oldu :)))

Kömürlerle buluştumda ...nasıl götürecem koğuşa ??Eşofmanımın üstünü çıkardım kömürleri içine doldurdum istikamet Koğuş.....

Gitti güzelim ,yepyeni eşofmanlarım.

Dedim abi odunu nerden alacam ?Dedi aha orda...

Aha orda = koğuşun önündeki ağaç.

Kardeşim yağmur var ...ıslak ağaçtan odun mu çıkar?Bu ne mantık?

Ağaç dalları arasındaki dallar kuruymuş..Çocukluğumda hiç kısmet olmayan ağaca tırmanma zevki ;demek bugüne kısmetmiş :))

Ayağımda terliklerim yağmur bir yandan ...Zenci olmuşum  kömürden....Birde ağaca tırmanınca ..Dedim hoşgeldin gerçek dünyaya..Çok ararsın ''anneee tosttt yapppp'' diye bağırmayı...

Soba yandı ..ama ben beceremedim, sadece malzemeleri topladım .Yakabilme şerefi benim beceriksizliğimden dolayı eski bir arkadaşa nasip oldu .

Bu arada diş ağrısı otomatik geçti..

Çok şey öğretti bana askerlik ;

Ekmek çalardım her gece ,aç kalmamak için,ayağımın şeklini almış ve katılaşmış çorapları 1 hafta giyebilmeyide öğrendim;

Güzel yurdumda ne kadar değişik tipler olduğunu;Bugüne kadar yaşadığım hayatın yalan olduğunu,haklıyken haksız olmayı;cana can kana kan arkadaşlar edinmeyi ;wc temizlemekten yerlerde sürünmeye;Öğrendimde öğrendim;öğrendimde öğrendim....

Meğer ne salakmışım ,nerde yaşamışım ,nasıl bugüne kadar gözlerim kapalı gelmişim,  haberim yokmuş .

Ne çabuk geçti.2 yılbaşı 4 bayram :)))550 gün diye başlayıp,460 gün süren maceram.

Daha dün gibi anlatırım anılarımı;20 senede geçmiş olsa.Bu anılar bu siteye sığmayacak kadar da çok takdir edersiniz :)

Her ne kadar zorlukları olsada;gerçek olan şu:

Bugün hayatımda zorluklarla mücadele edebiliyorsam;Yanımdaki insanların önündeki yemekleri ;içinde bulundukları ortamları beğenmediklerini gördüğümde; deliriyorsam ;

Mercedesten inip çuval taşıyabiliyorsam;Yerden göğe kadar, zengin fakir demeden insanları ayırmadan arkadaş olabiliyorsam ;Ve en önemlisi evimin ve içinde bulunduğum değerlerin kıymetini çok iyi biliyorsam;

Sebebi Askerliktir.

Kimse kusura bakmasın ;Herkes genç oluyor;Herkes para kazanıyor;Herkesin de canı tatlı.Herkesin en güzel zamanı .En verimli zamanmış,olmazmış ,hepsi palavra.

Adama adam demem ;adam Askerlik yapmamışsa...

Mutlaka belirgin eksiklikleri vardır dışardan baktığın zaman yapmamış adamın.Bununda sebebi ;çok korktuğu askerliği yaşamamasıdır.Ve bedelini ödüyordur ilerki hayatında ve de ödeyecektir.

Allah; sınırdaki ,görevdeki tüm askerlerimizi korusun ve sağsalim evlerine dönmeyi göstersin .Onlar olmazsa ,siz burda zor okurdunuz benim web sitemdeki yazılarımı sıcak sıcak, rahat rahat..

Gidin Kardeşim;Gidin ..ne olursa olsun gidin ve gerçek hayatı öğrenin..Olgunlaşın ;savaşçı, mücadeleci olun ki;Güzel ülkemiz bir yere gelsin .

7 kere 8 i çarpamayan aptallardan bıktım artık.Bireyler gelişirse,toplumlar gelişir.Gelişmemiz lazım .Başka çare yok.

Üniversite sınavına giripte 4 sene istemediğiniz bir bölümü kazanıp ;sonra mezun olup alakasız bir işte nasıl çalışıyorsanız;Çok rahatlıkla koca ömrünüzün 1 senesini olgunlaşma eğitimine verebilirsiniz.Korkmayın;korkmayın.

Konuştuğu zaman mangalda kül bırakmayan ;konu askerliğe gelince ben yapmadım diyerek tüm karizmasını kaybedenlerden olmayın ,Daha bu işin bir de müstakbel kayınpeder karşısında sınavı var :))

Nerde yaptın olm ?Yapmadım efendim :(

Bu ülke bugünlere kolay gelmedi .Askeri ile Polisi ile ;şehitlerle;savaşlarla.Korumak ta bize düşer...

Vatanımız Sağolsun ......

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz